Úvod > Základní Škola > Současnost a historie

Současnost a historie

Základní škola

Základní škola Hvozdná patří mezi školy prvostupňové a vyučujeme žáky ve všech ročnících od první do páté třídy celkem v pěti třídách. Součástí školy je i školní družina s jedním oddělením s provozní dobou 6:55 – 7:40 a 11:45 – 16:00 hodin. Protože se jedná o školu menší, tzv. vesnickou, panuje zde příjemná  až „rodinná“ atmosféra. Zároveň ale škola dbá na to, aby zde byly vytvořeny široké možnosti pro rozvoj všech nadání žáků. Proto škola úzce spolupracuje s dalšími organizacemi pro vzdělávání žáků.

V přední řadě je to ZUŠ Malenovice, která má zde odloučené pracoviště s výukou zobcové flétny, lesního rohu, trubky a klavíru. Dále je to DDM Zvonek Vizovice, který zde provozuje kroužky pro naše žáky jako je angličtina, florbal či keramika. Z dalších organizací, s níž úzce spolupracujeme, můžeme jmenovat Sdružení rodičů a přátel školy při ZŠ a MŠ Hvozdná či místní fotbalový klub.

Mateřská škola

Mateřská škola Hvozdná se skládá ze dvou oddělení, které navštěvují děti od dvou let až po předškolní období. Oddělení pro mladší děti  má název Plavčíci a sídlí v přízemí nové budovy. Oddělení pro starší děti  má název Kapitáni a sídlí v prvním patře nové budovy. Obě oddělení mají u školky k dispozici nově vybudovanou školní zahradu v přírodním stylu. Provoz Mateřské školy probíhá v pracovních dnech od 6:30 do 16:30 hodin.

Historie

Počátek vzniku školy ve Hvozdné souvisí s tereziánskými reformami v období 70. let 18. století. Začátky vyučování probíhaly různě po světnicích jednotlivých domácností či možná na fojtství. To se ukazovalo jako zcela nevyhovující, a tak se přistoupilo k výstavbě samostatné budovy školy – dnes ji můžeme spatřit jako hostinec naproti kostelu ve Hvozdné. Kdy přesně tato budova vznikla, nevíme, ale máme zprávu, že vznikla krátce po roce 1790. Protože počet žáků v následujících letech neustále rostl a dále rostly i nároky na vzdělávání, rozhodlo se vedení obce postavit na konci  19. století školu zcela novou – nyní ji můžeme spatřit jako starší budovu naší základní a mateřské školy.

Základní kámen této budovy byl položen 2. června roku 1894 a vyučování zde začalo v roce 1896. Tato budova sloužila jako škola, později i jako školka do roku 2012, kdy se z důvodů zcela nedostatečného prostoru přistoupilo k rozšíření školy a školky o novou budovu. V nové budově vznikly dvě moderní oddělení školky a jedna třída pro základní školu. Obě tyto budovy jsou plynule propojeny. Dále se rozšířila školní zahrada o novou část pro mateřskou školu.